سوالات متداول پرشین دومینیکا

دومینیکا یک جمهوری خودمختار در منطقهٔ کارائیب با دموکراسی پارلمانی است. پایتخت این کشور شهر روسو است و جمعیت آن کمتر از ۵۰۰ هزار نفر است. زبان‌های رسمی دومینیکا انگلیسی و فرانسوی هستند و واحد پولی آن دلار شرق کارائیب می‌باشد.

وقتی شما شهروندی دومینیکا را دریافت می‌کنید، شما از تمامی حقوقی که شهروندان این کشور دارند بهره‌مند خواهید شد. این اجازه‌نامه به شما اجازه می‌دهد در هر زمان در دومینیکا زندگی کنید و کار کنید.

با عضویت دومینیکا در کمیسیون کارائیب (CARICOM)، شما می‌توانید در هر کشور عضو این اتحادیه زندگی کنید. همچنین، با داشتن گذرنامه دومینیکا، می‌توانید بدون نیاز به ویزا به ۱۴۳ کشور در سراسر جهان، از جمله انگلیس و کشورهای اروپایی و حوزه‌ی شنگن، سفر کنید.

هر سال بیش از ۵۰۰۰ نفر برای دریافت پاسپورت دومینیکا درخواست می‌دهند. این برنامه، با جمع‌آوری بیش از ۲۰۰ میلیون دلار به رشد اقتصادی کشور کمک کرده است.

پول جمع‌آوری شده از برنامه شهروندی به بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی در اقتصاد دومینیکا صرف می‌شود، از جمله گردشگری، کشاورزی، توریسم، مدارس، ورزش، تحقیقات و آموزش. از سال ۲۰۰۳ تاکنون، بیش از ۱۲۰۰۰ گذرنامه دومینیکا صادر شده است.

دارندگان پاسپورت دومینیکا می‌توانند به بدون ویزا به انگلیس (اسکاتلند، ایرلند، ولز) و کشورهای حوزه‌ی شنگن اتحادیه اروپا (آلمان، فرانسه، سوئیس، اتریش، بلژیک، سوئد، دانمارک و غیره) سفر کنند.

برنامه اخذ تابعیت دومینیکا بر اساس قوانین و مقررات پارلمان این کشور و قانون اساسی آن تدوین شده است. این برنامه کاملاً قانونی بوده و تحت نظارت دولت دومینیکا اجرا می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد قانونی بودن این برنامه، می‌توانید با سفارت‌خانه‌های دومینیکا در سراسر جهان تماس بگیرید.

تفاوت‌های اساسی و عمده‌ای بین اقامت و شهروندی وجود دارد. اقامت در بسیاری از کشورها محدودیت زمانی دارد و شرایط برای حفظ آن لازم است. در صورت اخذ اقامت، شما دسترسی محدودی به حقوق زندگی، امور اداری، تجارت و سفر خواهید داشت. از طرفی، با دریافت شهروندی، شما هیچ تفاوتی با سایر شهروندان آن کشور نخواهید داشت و می‌توانید از تمام حقوق به صورت کامل استفاده کنید.

حق اقامت معمولاً زمان محدودی دارد و در صورت عدم حضور در کشور بیش از یک مدت زمان مشخص، اقامت باطل می‌شود. در برخی از کشورها، پس از گذشت مدتی از اقامت، می‌توان درخواست شهروندی نمود، اما این فرآیند ممکن است سال‌ها به طول بیانجامد و هزینه‌های زیادی نیاز باشد.

دریافت گواهینامه CON به این معناست که شما به یک ” شهروند مشترک‌المنافع دومینیکا ” تبدیل شده‌اید و تابعیت مادام‌العمر دومینیکا را دارا می‌باشید. این گواهی هنگام درخواست یا تمدید گذرنامه دومینیکا مورد نیاز است.

خیر، سرمایه‌گذاری فقط یک بار برای دریافت پاسپورت مورد نیاز است. هنگام تجدید گذرنامه، نیازی به سرمایه‌گذاری مجدد ندارید. می‌توانید فقط با پرداخت هزینه تمدید گذرنامه، پاسپورت دومینیکا را تمدید کنید.

خیر. شما نیازی به سکونت در دومینیکا ندارید،چه قبل و چه بعد از اعطای تابعیت و پاسپورت .

خیر، نیازی به سفر به دومینیکا نیست. الان الزام مصاحبه اجباری برای شهروندی و اخذ پاسپورت وجود ندارد.

خیر. درخواست‌ها باید از طریق نمایندگان مجاز ارسال شوند. دولت دومینیکا نمایندگانی را برای اهداء تابعیت انتخاب کرده است و این فرآیند فقط از طریق این نمایندگان انجام می‌شود.

از زمان ارسال اسناد مورد نیاز به دولت مشترک‌المنافع دومینیکا، زمان پردازش کمتر از ۶ ماه است.

خیر، نیازی به آدرس در دومینیکا ندارید. می‌توانید گذرنامه خود را در اداره گذرنامه و مهاجرت در دومینیکا یا از طریق هر کنسول دومینیکا در کشورهای دیگر یا سفارت انگلستان تمدید کنید و می‌توانید آدرس محل اقامت فعلی خود را به عنوان آدرس بدهید.

شما می‌توانید همچنان از گذرنامه سابق خود استفاده کنید و آن را تمدید نمایید.

 تعداد وابستگان تا زمانی که از نظر مالی کاملاً حمایت شوند و از نظر شرایط سنی و وضعیت تاهل واجد شرایط باشند، نامحدود است.

نزدیک‌ترین سفارت دومینیکا به ایران در کشور امارات قرار دارد. در ایران، سفارت بریتانیا در تهران امور نمایندگی دومینیکا را انجام می‌دهد.